fbpx

Grupputflykt med älgsafari

Arrangera en gruppresa med nedslag på tre spännande platser i Svartådalen, Västmanland

Ni börjar med älgsafari hos Leffe och hans älgar på Gårdsjö Älgpark, därefter åker ni vidare till Sätra Brunn Kurort för en god lunch och får deras 325-åriga historia berättad för er. Dagen avslutas hos Fallängetorp med djur och natur, där ni också intar en utomhusmåltid.

Utflykten kan genomföras onsdag-fredag under maj-augusti
enligt nedan program:

Kl 10-12.30 – besök på Gårdsjö Älgpark inkl enklare fika. Rundtur via traktor och vagn i älgarnas naturliga miljö. Turen tar omkring en timme och vagnen som används är anpassad även för rörelse-hindrade. Leffe berättar om älgarna och ni har god chans att få hälsa på dem, då de gärna kommer fram till vagnen.

Kl 13.30-15 – Sen lunch på Sätra Brunn Kurort inklusive historia om kurorten

Kl 15.30-18 – Gårdstur och utomhusmåltid på Fallängetorp

Välkommen till Fallängetorp, den levande KRAV-godkända lantgården med öppna dörrar. Här tar vi oss runt på gården till fots, eller med traktor och vagn för de som behöver, och hör om gårdens historia, träffar korna, fåren och hästarna. Vi avslutar med ett kvällsmål ute i det fria, tillagad över öppen eld med storskogen och åkrarna som scenografi.

Pris per person 1.170 kr/person. Barn 2-12 år halva priset

Vill du ställa frågor eller boka?
Maila till info@fallangetorp.se eller ring på tel. 073-091 87 81.

Sätra Brunn
Sist ändrad: onsdag 12 februari, 2025
Publicerad av: Sätra Brunn
E-post: info@satrabrunn.se
Telefon: 0224-54600